אודות

ברוכים הבאים לבלוג שלי, העוסק בתחרות, ריכוזיות, ובתפקידם של שווקים בכלכלה המודרנית.

נושאים אלו עומדים בליבו של דיון סוער בארץ ובעולם. מבחינתי, בראש ובראשונה, הם מעוררים סקרנות מחקרית: כיצד מתנהגים צרכנים, ומתי הם משנים את התנהגותם? כיצד מגיבות חברות לשינויים בטעמם של הצרכנים? תחת אלו תנאים מצליחות חברות להפעיל כח שוק או לצבור כח מונופוליסטי – ומה הן עושות איתו?

קרוב ל-15 שנה אני עוסק במחקר והוראה בנושאים אלו. אשמח לשתף אתכם כאן בתובנות ובתוצאות של מחקרים מעניינים, קצת שלי ובעיקר של אחרים.

קיימים לא מעט בלוגים כלכליים בימים אלו, אז לשם מה נחוץ אחד נוסף? בעוד שנושא התחרות והריכוזיות תופס מקום מרכזי ומבורך בזירה הציבורית בשנים האחרונות, מעטים הכלכלנים/יות בארץ המתמחים בנושאים אלו. כתוצאה מכך, מספר מועט מדי (לטעמי) של סטודנטים/יות נחשפים לתכנים עדכניים בתחום, וגם הציבור הרחב אינו נחשף אליהם באופן משביע רצון.

ננסה לתרום כאן תרומה צנועה ליצירת "מערכת אקולוגית" של עניין והחלפת ידע בתחום זה. במסגרת הבלוג יופיעו גם סקירות של מחקר עדכני, וגם הסבר של מושגים חשובים בשפה לא טכנית, הנגישה גם ללא-כלכלנים.

אשמח כמובן לקבל משוב ותגובות על התכנים, המייצגים את עמדותי בלבד, ולא את אלו של מוסד או גוף כלשהו. דעותי שלי מתעצבות לאורך השנים ואני משתדל לא להשאר מקובע, וגם לא להטיף…אלא לעודד למידה הדדית, תוך מתן כבוד לכל נקודת מבט.

אודותי: מרצה בכיר וחבר הסגל הקבוע במחלקה לכלכלה באוניברסיטה העברית בירושלים. בעל דוקטורט בכלכלה מאוניברסיטת ייל בארה"ב ומתמחה במחקר אמפירי מיקרו-כלכלי של שווקים וסוגיות תחרותיות. בפרט, אני עוסק באמידה אמפירית של ביקוש למוצרים מבודלים, ניתוח אסטרטגי של החלטות מיצוב המוצרים של הפירמה, וסוגיות שונות בהגבלים עסקיים (הגדרת שווקים, מיזוגים, הקשר בין ריכוזיות ויכולת הפירמות להפעיל כח שוק ועוד).

במחלקה לכלכלה באוניברסיטה העברית, אני מלמד קורסים ברמת הבוגר והמוסמך המקבילים לתחומי העניין המחקריים שלי, וכן משמש כראש תכנית המוסמך של המחלקה. ייעצתי לרשות ההגבלים העסקיים (בעבר) ולבנק ישראל (בהווה) בנושאים אקונומטריים הנוגעים לניתוח תחרותי של שווקים. עוד על פעילותי האקדמית והציבורית, לרבות פרסומים, חברות בועדות וכו', ניתן לקרוא כאן.

אודות הבלוג

לכל הרשומות

בתקשורת

צרו קשר

בואו לעקוב בטוויטר